ابراهیم تاتلیسابراهیم تاتلیسس در سال۱۹۵۴ در شانلی اورفای ترکیه متولد شد.کودکی وی در خانواده ای پر جمعیت و فقیرگذشت .ابراهیم از کودکی کار میکرد.وی در اوایل جوانی برای کار به استامبول آمد ومدتی به دست فروشی و فروش نخودچی پرداخت.بعدها به بنایی و فعالیت در امور آهن آلات ساختمانی مشغول شد.مهمترین اتفاق زندگی وی آشنا شدنش با دوستی بود که در آدانا به فعالیت سینمایی مشغول بود.او صدای ابراهیم را کشف کرد و در واقع درهای شهرت را به رویش باز کرد.از آن پس ابراهیم در کازینوهای آدانا و آنکارا بروی صحنه می رفت در اواسط سال ۱۹۷۰ابراهیم به استامبول آمد وکار خود را در آنجا ادامه داد و با کمک خانواده اش اولین آلبوم خود رابه نام Ayağında Kondora به صورت صفحه گرامافون به بازار داد.وی پس از ارایه آلبومهای: Bir Mondur,Dom Dom Kurşunu,Sabuha در دهه ی 70 وارد کار سینما (بازیگری) شد وتا دهه1980به شهرتی برون مرزی دست یافت در دهه 90 ابراهیم در کنار فعالیتهای هنری به فعالیت تجاری نیز روی آوردوتشکیلات تجاری بزرگی چون:تاتلیسس توریسم-تاتلیسس همبرگر و هتل های زنجیره ای تاتلیسس را تاسیس کرد.در سالهای بعد ابراهیم به اموری چون:کارگردانی و بخصوص کارگردانی ویدیو کلیپ-بازیگری سناریو نویسی-ترانه سرایی و آهنگسازی-صنایع هوایی-صنایع رادیو تلویزیون وکار تفسیر آثارپرداخت.
تاتلیسس از زن اولش در شانلی اورفال 1پسر و2دختر- از بازیگر سینمای ترکیه پریهان ساواش1دختر و از همسر فعلی اش خانم دریا تونا 1پسر دارد.


این هم بیوگرافی کوتاه ابراهیم به روایت  ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد:

بی سیبیل تاتلیسابراهیم تاتلیس و یا به تلفظ صحیح «ابراهیم تاتلیسس» (İbrahim TATLISES) (زادۀ
ژانویۀ ۱۹۵۲)، از خوانندگان کشور ترکیه است. مردم در ترکیه نام ایبو را هم برای او  استفاده می‌کنند.
وی زاده یکی از شهرهای مناطق کردنشین جنوب شرقی این کشور می باشد و به هر دو زبان ترکی و کردی آثار مشهوری دارد.تاتلیس یکی از پرکارترین هنرمندان ترکیه است. وی در نمایش تلویزیونی خود به نام «شوی ایبو» مجریگری نموده، و در فیلم‌های زیادی بازیگری نموده است. از میان 23 کاست او آیاغیندا کوندورا رکورد پرفروش‌ترین‌ها را در سال ۱۹۷۸ در ترکیه شکست.نام اصلی او ابراهیم تاتلی بود و در یک خانوادۀ بی‌خانمان کرد در شهر اورفه به دنیا آمد. پس از مرگ پدرش در ۱۹۵۶ ابراهیم توسط مادرش پرورش یافت. موسیقی برای وی راهی برای گریز از دلهره‌های احساسی بود. با الهام گرفتن از آوازه‌خوان کردتبار ترکیه، ییلماز گونی، ابراهیم در نوجوانی آغاز به خواندن در مراسم عروسی و دیگر جشن‌ها نمود. با اینکه در سال ۱۹۷۵ کاستی به بازار عرضه کرد ولی فروش نرفتن آن باعث فاصله گرفتن ابراهیم از موسیقی شد. پس از مهاجرت به استانبول به همراه خانواده در 1977، مدتی به عنوان فروشنده بکار پرداخت تا اینکه دومین کاست او به نام آیاغیندا کوندورا موفقیت بسیار شایان توجهی بدست آورد. تاتلیس که در اواسط و اواخر دهۀ 1980 از مشاهیر موسیقی ترکیه بشمار می‌رفت تعداد زیادی آهنگ موسیقی محلی به همراه ارکستر را به اجرا درآورد و به عنوان استاد در زمینۀ سبک محلی «اوزون هوا» شناخته شد. در این سبک تُن‌های کشیده و نیمه‌فی‌البداهه بکار می‌رود. تاتلیس در میان جامعه مهاجران ترک و کرد آلمان محبوبیت خاصی دارد. ایشان او را «صدای وطن» نام نهاده‌اند. آثار او در میان ایرانیان و به‌خصوص ایرانیان آذری نیز طرفداران زیادی دارد.


مطالبی در مورد ابراهیم تاتلیسس (نشریه افتخار----مهر و آبان 87):

ابراهیم تاتلیسس جانشین خود را انتخاب کرد

امپراطور موسیقی ترک ابراهیم تاتلیسس هفته گذشته در برنامه تلویزیونی خود "ایبو الیشانشو" سخن آخر را در مورد جانشین خود بیان نمود . تاتلیسس سال گذشته دو هنرمند محبوب موسیقی عالیشان و نیهات دوغان را جانشین خود در موسیقی ترک نشان داده بود ولی عاقبت این صحبت ها باعث دعوای بزرگی بین عالیشان و نیهات دوغان شده بود که چه کسی لایق این لقب است . هفته گذشته عالیشان که بعد از مدت بسیار طولانی در برنامه امپراطور حضور یافته بود ، در مورد این موضوع از ابراهیم تاتلیسس سؤال نمود و امپراطور سخن آخر را در مورد جانشین خود ، چنین بیان کرد : " سداسایان که یکی از دوستان بسیار صمیمی من است و سال گذشته با نیهات دوغان در آستانه ازدواج بودند ، از من خواهش کرد که بعد از عالیشان ، نیهات دوغان را نیز جانشین خود اعلام کنم و من برای اینکه او را ناراحت نکنم ، چنین سخنی را گفتم ولی سخنانی را که در مورد عالیشان گفته بودم ، هنوز هم قبول دارم . " و بدین گونه امپراطور ، عالیشان را جانشین خود در موسیقی ترک نشان داد .


یخ های کدورت عالیشان و امپراطور آب شد

همان گونه که همه می دانند سال گذشته امپراطور موسیقی ترکیه ابراهیم تاتلیسس ، جانشین خود را در موسیقی انتخاب نمود که این جانشین هنرمند سبک فانتزی و سرشناس ترک عالیشان بود . عالیشان که در ابتدا از این لقب خشنود بود ، طی مدت زمان کوتاهی و طی دعوایی که در این مورد با نیهات دوغان داشت از این لقب یعنی جانشین ابراهیم تاتلیسس بودن ، دست کشید و در مصاحبه ای چنین سخن گفت : "من به تنهایی بسیار موفق هستم و احتیاجی به این ندارم که جانشین کسی شوم ." و بدین گونه بین امپراطور ترک و عالیشان تا هفته گذشته ، کدورتی وجود داشت ولی هفته گذشته عالیشان با مهمان شدن در برنامه "ایبو شو" که برنامه ابراهیم تاتلیسس است ، یخ های کدورت را آب کرد .


تاتلیسس : برای مشاهده فوتبال رفتم نه قمار بازی

هفته گذشته پلیس با حمله ای به یک مکان در استانبول ده ها قمار باز را دستگیر کرده و به اداره پلیس منتقل کرد که در بین آن ها امپراطور موسیقی ترک ، ابراهیم تاتلیسس و دوستانش نیز حضور داشتند . تاتلیسس بعد از این ماجرا سکوت کرد تا که روز گذشته بعد از اجرای کنسرتی در شهر مرسین طی مصاحبه ای با خبرنگاران چنین سخن گفت : اولاً باید بگویم که آنجا قمارخانه نبود بلکه کافه بود . برای اینکه فوتبال ببینیم با دوستانم به آن کافه رفتیم . بعد از اینکه به اداره پلیس رفتیم ، مشخص شد که سوء تفاهمی شده است


ابراهیم تاتلیسس هواپیمای جدیدی خریداری کرد :

امپراطور موسیقی ترک ، ابراهیم تاتلیسس هفته گذشته هواپیمای مدل 2001 خود را به فروش رسانید و هواپیمای صفر دیگری را خریداری کرد . طبق شنیده ها دلیل این تعویض ، سخنان توهین آمیز خواننده سرشناس و محبوب ترک ، دمت اکالین در مورد هواپیمای تاتلیسس بود زیرا آکالین ماه گذشته با هواپیمای قدیمی امپراطور ، سفر کوتاهی داشت و در مقابل رسانه ها از کثیفی هواپیمای ابراهیم تاتلیسس به مزاح سخن گفته بود .


 دلیل عصبانیت ابراهیم تاتلیسس نسبت به دمت آکالین ؟

لاسچندی پیش یکی از هنرمندان زن سرشناس و پرطرفدار ترک ، دمت آکالین طی مصاحبه ای در مورد هواپیمای ابراهیم تاتلیسس ، امپراطور موسیقی ترک چنین سخن گفته بود : برای اولین بار سوار هواپیمای ابراهیم تاتلیسس شدم ولی این آخرین بار خواهد بود زیرا داخل هواپیما بسیار کثیف بود ، کاش با مواد ضد عفونی کننده آن را تمیز می کردم . تاتلیسس که بعد از شنیدن این سخنان بسیار عصبانی شد ، طی صحبتی با رسانه ها ، خطاب به دمت آکالین بیان نمود " در زمان های قدیم من سوار اسبان بسیاری شده بودم و دمت این را خوب می داند که در همان زمان ، من سوار بر هیچ اسب کثیفی نشده بودم "


تمامی آلبوم های ابراهیم تاتلیس تا سال 2010 شامل 57 آلبوم (کاملترین مجموعه آلبوم های ابراهیم تاتلیسس همراه با آلبوم های آماتور و رمیکس) با کیفیت عالی بصورت ام پی تری + 40 کلیپ زیبا (قدیمی و جدید) و ترانه های اجرا شده در فیلم های فیلم های ابراهیم تاتلیس بهمراه ده ها  ساعت اجرای تلویزیونی و کنسرتی و اجرا در برنامه ایبو شو + کنسرت ابراهیم تاتلیسس در امریکا - اسرائیل و آدانا و کنسرت هزاره(اجرا شده در سال 2000) + فیلم مستند ابراهیم تاتلیسس و تمامی فیلم های سینمایی ابراهیم تاتلیس شامل 30 فیلم (برای مشاهده لیست فیلم ها کلیک کنید) در آرشیو موجود میباشد.قیمت این مجموعه  که کاملترین مجموعه آثار ابراهیم تاتلیسس میباشد: 

-فقط ام پی تری ها-شامل57 آلبوم (همراه با آلبومهای آماتور و رمیکس): 6500 تومان.(هیچ مبلغ دیگری بابت هزینه پست یا dvd خام و... دریافت نمیشود)

-فقط تصویری ها(شامل ویدئو کلیپها , بیش از ده ساعت اجرای تلویزیونی در برنامه های مختلف و  برنامه ایبوشو , کنسرت ابراهیم تاتلیسس در امریکا - اسرائیل و آدانا و کنسرت هزاره بصورت دی وی دی):14000 تومان.(هیچ مبلغ دیگری بابت هزینه پست یا dvd خام و... دریافت نمیشود)

- فقط فیلم ها بصورت یکجا (30 فیلم سینمایی و 1 فیلم مستند):50000 تومان (فروش تکی:هر فیلم 2000 تومان).(هیچ مبلغ دیگری بابت هزینه پست یا dvd خام و... دریافت نمیشود)

-کلیه ی آثار ابراهیم تاتلیسس به صورت پکیج ویژه و یکجا (شامل تمامی 57 آلبوم mp3 , ویدئو کلیپها , بیش از ده ساعت اجرای تلویزیونی در برنامه های مختلف و ایبوشو , کنسرت ابراهیم تاتلیسس در امریکا - اسرائیل و آدانا و کنسرت هزاره بصورت dvd , فیلم مستند و تمام 30 فیلم سینمایی ابراهیم تاتلیسس بصورت دی وی دی: 52000 تومان.(هیچ مبلغ دیگری بابت هزینه پست یا dvd خام و... دریافت نمیشود)

علاقه مندان برای تهیه این سی دی ها (به صورت ویژه و یکجا یا فقط تصویری ها یا ام پی تری ها...) و سی دی سایر خوانندگان ترکیه ای میتوانند با شماره تلفن 09358739029 (یاشار) تماس بگیرند.

برای ورود به فروشگاه سایت و مشاهده لیست برزگترین آرشیو موزیک ترکی در ایران (شامل بیش از ۱۵۰۰ آلبوم ترکی) کلیک کنید:

+ نوشته شده توسط یاشارTR در سه شنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۴ و ساعت ۱۳:۳۹ بعد از ظهر |